Pravila
Spodnja pravila ne izključujejo upoštevanja ostalih zadevnih zakonov in zakonskih predpisov.
 
 
UPORABA STRELIŠČA
Osebe, ki niso člani društva, smejo priti na strelišče le v spremstvu in na odgovornost člana društva.
Pred vstopom na strelišče se morajo uporabniki seznaniti s streliškim redom, ki ga trenutno prebirate in ki se nahaja tudi na strelišču, poznati morajo pravila uporabe strelišča in znati varno ravnati z orožjem.
Osebam, ki so pod vplivom alkohola, mamil, psihoaktivnih zdravil (ali drugih psihoaktivnih snovi, ki zmanjšujejo operativno sposobnost) in osebam v stanju (ali z boleznimi), ki kakorkoli povečuje tveganje pri uporabi strelnega orožja, je vstop na strelišče STROGO PREPOVEDAN.
 
 
DOVOLJENO OROŽJE
Uporabljati se smeta le brezhibno in varno orožje ter strelivo.
Prepovedana je uporaba kakršnegakoli prepovedanega orožja (kategorije opisane v Zakonu o orožju, tipično v skupini A ...), prepovedanih dodatkov za orožje ali prepovedanega streliva (označevalnega, zažigalnega, prebojnega, ... ). Skratka kakršnekoli opreme, ki ni v skladu oz. je prepovedana z zakonom o orožju.
 
 
ROKOVANJE Z OROŽJEM
Orožje se po strelišču lahko prenaša le prazno, v toku ali torbi, dolgocevno pa tudi izven embalaže, a mora biti z odprtim zaklepom in z ustjem cevi obrnjenim navzgor. Ob izrecnem dovoljenju vodje strelišča, se lahko v roki prenaša tudi kratkocevno orožje, z odprtim zaklepom, ter ustjem cevi usmerjenim v tla.
Jemanje orožja iz toka/embalaže (torbe) in ravnanje z njim je dovoljeno le na strelskem mestu ali v varnostni coni. Orožje je dovoljeno polniti izključno na strelski črti, neposredno pred streljanjem, medtem ko se nabojnike lahko polni kjerkoli razen v varnostni coni. Na strelski črti mora biti orožje ves čas obrnjeno v varno smer, proti nasipu. Kakršnokoli obračanje ustja cevi iz varne smeri streljanja, je z napoljnjenim orožjem STROGO PREPOVEDANO.
V kolikor pride pri streljanju do zastoja, mora biti le ta odpravljen na strelni črti. Če strelec sam ne more odpraviti napake, izprazniti orožja ali če potrebuje pomoč, dvigne roko in pokliče vodjo streljanja. Posebno pozornost je potrebno posvetiti, da je ustje cevi tekom manipulacije ves čas obrnjeno v varno smer.
Na strelišču je potrebno ves čas, vedno in brez izjem upoštevati 10 varnostnih pravil rokovanja z orožjem;
- Z vsakim orožjem vedno ravnajte, kot da je nabito
Četudi ste prepričani, da orožje ni napolnjeno, se vseeno obnašajte, kot da je, saj s tem utrjujete podzavesten odnos do njega in utrjujete podzavestno ravnanje z njim. Tako naredite vse, da bi preprečili najhuje, saj se zgodi, da vsaka "prazna" pištola nekoč ustreli. - Nikoli ne imejte prsta na sprožilcu
Razen ko je orožje usmerjeno v tarčo in ste pripravljeni na strel, nikoli ne imejte prsta na sprožilcu ali znotraj zaščite sprožilca. Z upoštevanjem tega pravila, se izognete neželeni sprožitvi. - Orožje prenašajte le prazno, vedno obrnjeno v varno smer
- Skrbite za orožje
Pred uporabo se vedno prepričajte, da je orožje tehnično brezhibno. Tako zagotovite, da bo orožje delovalo pravilno in da bo edini projektil letel proti tarči. - Orožje (ustje cevi) mora biti vedno usmerjeno v varno smer
S tem pravilom se, tudi ob morebitni nenamerni sprožitvi, izognemo povzročitvi poškodb in škode. - Preden streljate, se prepričajte, kaj je za tarčo
Preverite, kaj boste zadeli, če krogla prebije tarčo. Zavedajte se, da se od trdih površin in vode krogla lahko odbije. - Nikoli ne merite v kaj, česar nočete zadeti
- Nikoli ne pustite orožja nenadzorovanega
Poleg tega, da vam lahko orožje kdo odtuji, se lahko zgodi tudi, da orožje kdo brez vaše vednosti napolni ali poškuduje. - Pred rokovanjem z orožjem se seznanite z njegovim delovanjem
Le če poznate delovanje orožja lahko preprečite neprimerno in nevarno uporabo. - Ne bodite nevarni uporabniki
V primeru zmanjšane sposobnosti presoje (če ste pod vplivom alkohola, psihoaktivnih snovi ali bolani) orožja ne uporabljajte in se ga ne dotikajte.
Če glede česa niste prepričani, vedno raje vprašajte, kot da storite usodno napako.
Tujega orožja in pribora se brez dovoljenja lastnika ni dovoljeno dotikati.
 
 
OBNAŠANJE NA STRELIŠČU
Zaščita oči in sluha je obvezna za vse navzoče. Brez zaščitne opreme je zadrževanje na strelišču STROGO PREPOVEDANO.
Namerno uničevanje opreme na strelišču je ne le STROGO PREPOVEDANO temveč tudi KAZNIVO.
Kajenje, uživanje hrane in pijače na strelski liniji ni dovoljeno.
Mladoletne osebe in osebe, ki nimajo svojega orožja in orožne listine (oz. ki nimajo opravljenega izpita iz varnega rokovanja z orožjem), morajo biti pod stalnim in neposrednim nadzorom odgovorne, polnoletne osebe - strelskega mentorja, ki izpolnjuje zakonske zahteve za mentorstvo.
V primeru, da je na strelišču več kot ena oseba, je potrebno pred pričetkom streljanja določiti vodjo strelišča. Če slednjega sporazumno ni moč doseči, vodjo strelišča določi upravnik strelišča. Vodja strelišča je nato zadolžen za red in varnost na strelišču.
Njegove zadolžitve so:
Vsi uporabniki in obiskovalci morajo slediti navodilom in ukazom vodje strelišča. Na njegovo zahtevo je strelec dolžan takoj prenehati s streljanjme, izprazniti orožje in pustiti zaklep orožja v odprtem položaju. Streljanje lahko nadaljuje, ko dobi ponovno dovoljenje.
Strelec je tudi dolžan nemudoma prenehati s streljanjem in izprazniti orožje, če se na strelnem območju pojavi živo bitje (človek ali žival).
Če so pred strelno črto osebe, se orožja v nobenem primeru ni dovoljeno dotikati.
Spremljevalci in gledalci se lahko zadržujejo le za strelsko linijo (za hrbtom strelca), in sicer na razdalji najmanj 2 metra od strelske linije, če ni zanje posebej dodeljen drug prostor. Na strelskem mestu se lahko, med vadbo, poleg strelca, nahajaja še njegov trener ali inštruktor.
Po streljanju je potrebno strelišče za seboj pospraviti in počistiti. Vse odpadke (kartonaste tarče, prazne tulce, embalaže streliva, ... ) pa pospraviti in jih odnesti s seboj. Morebitne poškodbe streliške opreme (poškodbe kovinskih tarč, paravanov, ...) OBVEZNO pa javiti upravniku strelišča, da se jih lahko popravi.
Pred odhodom iz strelišča je potrebno v streliški dnevnik, ki se nahaja v varnosnti coni, OBVEZNO vpisati vse, ki so strelišče uporabljali, ter pri vsakem vnosu izpolniti vsa zahtevana polja.
V primeru nesreče, požara ali kaznivega dejanja je potrebno nemudoma obvestiti: